Uporaba: obesek lahko uporabljamo kot modni dodatek ali za boljše počutje.
Poreklo: Rusija.
Molekularno strukturo ogljika, kakršna se nahaja v šungitu, najdemo samo še v vesolju in zato se znanstveniki nagibajo k teoriji, da je to del enega izmed planetov našega osončja. Posebna struktura (fulereni) šungitu daje lastnosti, ki jih mnogi ocenjujejo kot zdravilne. Tudi medicinska stroka se pri tej zadevi strinja o pozitivnih učinkih na živa bitja. Že poznana zdravilca Paracelsus in Avicenna sta pisala o neverjetnih učinkih šungita – pripisovala sta mu izjemne zdravilne lastnosti.
Leta 1997 je bila podeljena Nobelova nagrada za odkritje in dokaz pozitivnega delovanja fulerenov na živa bitja. Znanost jih je uspela sintetično ustvariti, vendar pa imajo v primerjavi z naravnimi fulereni v šungitu velike pomanjkljivosti. Umetni so izredno dragi in niso topni v vodi, fureleni v šungitu pa so topni v vodi in jih lahko enostavno dobimo v telo kjer selektivno opravljajo svojo nalogo.
Ko kose šungita potopimo v vodo, ta že po dvajsetih minutah postane aseptična, po 48 urah pa pridobi vse pozitivne učinke. Zaradi te lastnosti je car Peter I leta 1714 odredil, da mora vsak vojak pri sebi imeti kos šungita. Ta kos so morali dajati v vodo preden so jo pili, s čimer so zmanjšali število okužb in si zagotovili hitrejše okrevanje.