0
Do brezplačne dostave manjka še: 100,00 
0

V košarici ni izdelkov.

Obiščite našo trgovino:
Vodnikova cesta 123A, Ljubljana
0
Do brezplačne dostave manjka še: 100,00 
0

V košarici ni izdelkov.

Jesen – čas opuščanja, obdobje pljuč in debelega črevesja

29.11.2022 alaja

Jesen je čas, ko se dnevi počasi začnejo krajšati, medtem ko se narava začenja pripravljati na zimsko spanje. Nižje temperature, hladen veter in dež ter soseske prekrasno obarvane s padlim listjem nakazujejo obdobje, ko preidemo iz vročega in aktivnega poletja v bolj umirjen in introspektiven del leta.

V kitajski tradicionalni medicini je jesen povezana z elementom kovine ter z organoma pljuč in debelim črevesjem.

Ker se odprta, ekspanzivna in vroča energija poletja v tem obdobju spreminja v hladnejšo energijo spokojnosti, skladiščenja ter vpogleda vase, je to predvsem čas zaključevanja starih projektov ter notranjega opuščanja. Je tudi čas novih začetkov – predvsem na notranjem nivoju, na področju raziskovanja sebe ter razumevanja kaj si želimo in kaj bomo pustili za sabo. Čas, ko se lahko poglobimo vase ter spustimo vso umsko in čustveno navlako, ki smo si jo nabrali tekom leta ter tako naredimo prostor za nove življenjske energije in izkušnje.

Pljuča – organ žalosti in opuščanja

Po kitajski tradicionalni medicini je vsak organ povezan z določenim čustvom – in pljuča so primarno povezana z žalostjo. Ko je meridian pljuč v neravnovesju se soočamo z globoko in pretirano notranjo žalostjo, težavo pri soočanju s spremembami, občutkom odtujitve ter bridkostjo, katere vzroka pogosto ni enostavno prepoznati. Ker so pljuča prav tako povezana z opuščanjem ali pomanjkanjem le-tega, se pomanjkanje harmonije tukaj kaže kot močna navezanost na ljudi, dogodke ali predmete ter težava pri pomikanju naprej v življenju in puščanjem preteklosti za seboj.Dolgotrajno neravnovesje v pljučih lahko privede do daljših obdobij notranje zagrenjenosti ter s tem tudi vodi do depresivnih stanj.

Medtem pa se harmonija v energijskem in fizičnem aspektu pljuč kaže v jasnosti misli in komunikacije, odprtosti za nove ideje in priložnosti, ter zmožnost iti s tokom in puščati preteklost za nami. Tako ravnovesje privede do zmožnosti opuščanja bolečine in navezanosti, ter védenja, da nič ni v resnici izgubljeno, saj najboljše šele čaka na nas, da se odpremo in ga povabimo v svoje življenje.

Debelo črevo – prebavljanje življenjskih energij

Vsak organ ima v tradicionalni kitajski medicini svojega partnerja. Prvi predstavlja jin energijo, drugi pa jang. Pljuča so jin, njihov sopotnik, debelo črevo, pa jang. Oba organa imata skupno to, da pomagata pri vsrkavanju vitalne energije – pljuča v obliki zraka, debelo črevo v obliki hranilnih snovi. Oba organa tudi skrbita za izločanje tistega kar telo v danem trenutku ne potrebuje – ogljikov dioksid pri pljučih ter blato s strani debelega črevesja.

Debelo črevo, ki prisostvuje pri zaključnem delu prebave, je tako odločilnega pomena za odstranjevanje odvečnih snovi, ki jih telo ne potrebuje ali pa ne more uporabiti.
Tako je tudi ta organ ključno povezan z opuščanjem. Pogosto lahko problematične navezanosti in nezmožnost notranjega spuščanja čustvenih vzorcev vodijo do zaprtosti, težav s prebavo ter abdominalnih bolečin.

Ko je zdravo, debelo črevo z lahkoto vsrkava tisto kar je koristno in izloča, kar je odvečno. To se zrcali tudi na miselno-čustvenem nivoju, saj z zdravim meridianom debelega črevesja lažje predelujemo ter »prebavljamo« življenjske izkušnje. Tako izluščimo tisto kar je pozitivno in koristno za nas ter našo rast – in opustimo vse ostalo.

Uravnovešanje v jesenskem času

Kako lahko poskrbimo, da se v času jesenskih sprememb počutimo kar najbolje in ohranimo ter celo izboljšamo svoje zdravje? Kako lahko ohranimo svoja pljuča ter debelo črevo v najboljši formi ter se soočimo z vse krajšimi dnevi, pomanjkanjem sonca, nižjimi temperaturami ter energijskim pomikom vase?

Prvo kot prvo, se moramo naučiti opuščati. Opuščanje je v osnovi preprost koncept, a lahko traja dalj časa, da ga izmojstrimo. Najprej je pomembno biti prisoten z in sprejemati to kar doživljamo v naši notranjosti – ohranjati prisotnost z našimi mislimi, čustvi in podobami. Že samo, ko dovolimo naši notranji izkušnji, da je takšna kot je, se pogosto začne raztapljati, mi pa prihajamo do večjega razumevanja povezanega z njo. Potem ko dovolimo, da je prisotno to kar je, lahko preprosto sprejmemo odločitev, da to opustimo. Lahko si pomagamo z notranjo podobo, kjer si čustvo predstavljamo kot predmet, ki se ga oklepamo z roko. Vse kar moramo storiti je, da popustimo z našim oklepanjem, razpremo dlan in čustvo ali podoba izpuhti sama od sebe. Ker zatem pogosto pride na dan nova čustvena omejitev, je koristno, da vajo večkrat ponovimo, dokler se ne počutimo bolj sproščene, svobodne in umirjene.

Ne pozabimo globoko dihati. Zelo koristno je, da si večkrat na dan vzamemo čas za nekaj globokih in zavestnih vdihov. Že samo z zavedanjem našega diha se le to normalizira in postaja bolj naravno, umirjeno in sproščeno. Kadar se spomnimo naredimo nekaj počasnih, globokih vdihov skozi nos, kjer naš zrak potuje vse do trebuha ter se počasi vrača ven iz našega telesa. Dihanje lahko uporabimo tudi kot pomoč pri opuščanju, saj si lahko ob vsakem izdihu predstavljamo kako gre z zrakom ven iz nas vsa navlaka, ki jo nosimo v sebi. Dihanje in opuščanje sta tako intimno povezana, zato lahko to povezavo koristno uporabimo.

Posezimo po topli in prizemljujoči hrani (in toplih napitkih). Hranljive juhe, mineštre ter težja kuhana hrana bo pomagala telesu, da ostane preskrbljeno s hranilnimi snovmi, okrepila imunski sistem ter olajšala prebavo. Ker je jesen čas vetra in suhosti, je pomembno vnesti vase tudi čim več tekočine (npr. v obliki čajev) ter mokre hrane, bogate s tekočinami. Hrane, kot je kuhana zelenjava, sladki krompir, česen, olive, fermentirana hrana, kis, stročnice, orehi…naj bo na našem jedilniku v izobilju.

Nosite šal in dihajte skozi nos. Zdi se preprosto, a oboje sta izjemno pomembni rešitvi za ohranjanje zdravja in notranje toplote v jesenskem času. Po kitajski tradicionalni medicini se hlad najhitreje prikrade v telo skozi vrat – in tako hitro prizadene tudi pljuča. Medtem ko je dihanje skozi nos ključno, da se zrak, ki vstopa v naše telo ovlaži in otopli preden prispe do pljuč.

Pomagajmo si z zdravilnimi zelišči in primernimi prehranskimi dopolnili. Energijsko, psihično in fizično stanje telesa so med seboj neodtujljivo povezana. Prav tako kot lahko s zavestnim dihanjem, meditacijo in notranjim opuščanjem izboljšamo fizično stanje organizma, je mogoče tudi obratno. Z uživanjem izbranih zelišč, v obliki tinktur, izvlečkov, čajev, ekstraktov… lahko vnesemo harmonijo v organizem, ki se nato odslika na vseh nivojih zavesti. Tako izboljšamo ne zgolj fizično zdravje, ampak tudi psihično dobro počutje ter pripomoremo k harmonizaciji na subtilnih ravneh.

Zelišča in prehranski dodatki, koristni v jesenskem času

Guduchi je ena izmed najbolj cenjenih adaptogenih rastlin (pomaga telesu, da se prilagodi različnim negativnim dejavnikom iz okolja), ki se na vzhodu uporablja že tisočletja. Je izjemen pri ohranjanju zdravih dihalnih poti, ščiti pljuča ter je v veliko pomoč pri senenem nahodu. Poleg pljuč ščiti tudi jetra, pomaga vzdrževati optimalno raven holesterola, deluje blagodejno na prebavni sistem in urinarni trakt, umirja živčni sistem in pomaga na odziv telesa ob stresnih situacijah ter krepi imunski sistem.ogled guduchija v spletni trgovini

Timijan je izjemno protimikrobno, antibiotično ter diuretično zelišče, ki se pogosto uporablja za krepitev pljuč, sploh ob boleznih kot so pljučnica, astma ali bronhitis. Deluje antispazmodično in antiseptično, tako blaži kašelj, zdravi okužbe pljuč in grla ter pomaga pri sproščanju dihalnih poti. Utekočinja sluz v dihalnih poteh ter tako pomaga pri izkašljevanju. Vsebuje tudi eterično olje, ki se ob zaužitju kasneje izloči skozi pljuča – kar omogoča, da učinkuje tam, kjer je najbolj potrebno.ogled timijana v spletni trgovini

Kot nakazuje že ime, se pljučnik najpogosteje uporablja prav za težave z dihali. Ena izmed glavnih sestavin v pljučniku, ki omogoča pljučem večjo prožnosti in jih ohranja v optimalnem stanju je kremenčeva kislina. Je v veliko pomoč pri kroničnem kašlju, bronhitisu, astmi ter vnetjih žrela, uporablja se tudi pri pljučnici, pljučni tuberkulozi ter splošnem vnetju dihalnih poti.ogled pljučnika v spletni trgovini

Aktivna sestavina sladkega korena je veliko slajšega okusa od sladkorja, a to zelišče se uporablja še za mnogo več kot zgolj slajenje. Deluje protivnetno, protiartritično ter se uporablja pri težavah v prsnem košu in vnetjem zgornjih dihal. Krepi in spodbuja nadledvično žlezo, znižuje raven holesterola v krvi, hladi vročična stanja ter pomaga zdraviti ter preprečevati težave z jetri. Raziskave potrjujejo, da sladki koren pomaga pri izkašljevanju goste sluzi. Izvleček ter tinktura imata zelo pozitiven vpliv na pljuča ter lajšata prebavo. Več snovi v sladkem korenu ima tudi dokazano pozitiven učinek proti bakteriji Helicobacter pylori.ogled sladkega korena v spletni trgovini

Črno kumino in njene izjemne lastnosti so cenili že v starem Egiptu. Tri glavne aktivne spojine so ključne za njene številne zdravilne sposobnosti – to so: timol, timokinon ter timohidrokinon. V raziskavah na ljudeh je bil dokazan močan protiastmatičen učinek, saj timokinon v semenih črne kumine deluje prav tako močno kot klasična zdravila za astmo. Izboljšuje splošno funkcijo pljuč in ob obolenjih omogoča boljše izkašljevanje ter deluje protivnetno. Zmožnost črne kumine za izboljševanje prebave ter lajšanje želodčnih težav je splošno znana, tako lajša napenjanje, pomaga pri driski in zaprtosti, uravnava prebavo, zmanjšuje slabost ter nasploh lajša želodčne težave. Poleg naštetega tudi dokazano pripomore pri zmanjševanju rakavih celic, pomaga pri uravnavanju krvnega tlaka ter sladkorja v krvi pri sladkornih bolnikih. Uporabna je tudi za ustno higieno.ogled črne kumine v spletni trgovini

Z unikatno kombinacijo sestavin je Efirub eno izmed najboljših prehranskih dopolnil proti prehladu in gripi, ter je tako pomemben dodatek k vsaki domači naravni lekarni v jesenskem času. Poleg vitamina C in cinka vsebuje celo množico naravnih zelišč ter izvlečkov, ki lajšajo težave na območju grla, nosu in ušes ter podpirajo imunski sistem. To sta med drugimi že zgoraj omenjena timijan in sladki koren, grenivkine peške, črni bezeg, bela omela, astralagus, bela vrba, mačji krempelj…itd.ogled izdelka v spletni trgovini

Naložbo vavčer za digitalni marketing (izdelava spletne trgovine) sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.